Facebook Linkedin Google Plus Twitter Odwiedz nas na Facebooku

Rekrutuj z nami w Europie »

Polish

Jaki zawód się w Polsce opłaca?

Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych dostają od 3 do nawet ponad 17 tys. zł miesięcznie emerytury. Najwyższa emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 14 tys. zł i korzysta z niej aż… jedna osoba.Skąd taka różnica? Przede wszystkim zarówno emerytowani żołnierze, jak i policjanci, strażacy czy funkcjonariusze służb specjalnych otrzymują emerytury ze swojego branżowego ZUSu. Jak podaje dziennik, emerytury żołnierzy zawarte są w corocznym budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej.Oczywiście emerytury to nie jedyny powód, dla którego warto rozważać podjęcie pracy w służbach dbających o bezpieczeństwo. Kuszące mogą być również stabilne warunki pracy, duże możliwości rozwoju zawodowego i zróżnicowane stanowiska. O pracę w służbach mundurowych mogą starać się nie tylko osoby zainteresowane wyłącznie interwencjami, ale również te, które chciałby zajmować się budowaniem zaplecza cywilnych pracowników administracji i zarządzania. Tylko w tym roku policja planuje zatrudnienie aż 5000 nowych pracowników, którzy przystępując do kursu podstawowego dostaną wynagrodzenie w
wysokości 1700 zł. Po ukończeniu kursu, stawka ta wzrasta do ok. 2500 zł na rękę. Co prawda, proces rekrutacyjny jest bardzo wymagający i na pewno nie każdy poradzi sobie ze wszystkimi zadaniami, ale chętnych nie brakuje.Dla osób, które chcą zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, powstają szkoły wyższe mające w swojej ofercie specjalności obejmujące zagadnienia niezbędne do pracy w służbach mundurowych. Kandydaci mogą wybierać wśród kierunków związanych z bezpieczeństwem lub administracją i co ważne – ci, którzy ukończą takie studia, mają znacznie łatwiejszy wstęp w szeregi funkcjonariuszy.

 

 – Szeroką wiedzę oraz praktykę potrzebne do pracy w prewencji zapewnić mogą studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. W czasie nauki słuchacze mogą ukończyć kursy dotyczące bezpieczeństwa państwa i Unii Europejskiej, zwalczania przestępczości czy terroryzmu i zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Po podpisaniu przez nas porozumienia z Komendantem Głównym Policji, studenci tego kierunku otrzymują również dodatkowe punkty podczas rekrutacji do policji, a ich podstawowe szkolenie zawodowe trwa o połowę krócej – mówi Juliusz Piwowarski, rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie.Oprócz wynagrodzenia podstawowego, policjantom przysługują dodatkowe świadczenia. Składają się na nie: dodatek stażowy, służbowy, dodatek za stopień tzw. mundurówka, roczna nagroda („trzynastka”) oraz świadczenia w ramach systemu socjalnego. Stabilność zawodowa i prestiż to główne atuty pracy policjanta. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wstąpienie w szeregi policji.


Autor: Benhauer Sp.z o.o Sp.k.