Jawność i transparentność wynagrodzeń. Co to oznacza dla pracownika?

Kraje członkowskie Unii Europejskiej w ciągu 3 lat są zobowiązane do wdrożenia przepisów, które zostały uregulowane w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 a więc w prawie krajowym ustawę należy wprowadzić do 7 czerwca 2026 roku. 

Jawność i transparentność wynagrodzeń wprowadzi obowiązek ujawnienia

wiedzy na temat średniego wynagrodzenia pracowników  w tych samych grupach stanowiskach a tym samym pozwoli porównać ich poziomy w całej organizacji. Wartością wdrożenia postanowień dyrektywy jest również identyfikacja dyskryminacji płciowej jako narzędzie kontrolne wyrównania poziomu wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn.

Również na poziomie ogłoszeń o pracę pracodawca będzie miał obowiązek podać minimalną płacę na danym stanowisku lub  widełki wynagrodzeń w ogłoszeniu o pracę lub najpóźniej przed rozpoczęciem rozmowy rekrutacyjnej.

Wdrożenie dyrektywy w 5 krokach: :

  1. Szczegółowe opisy stanowisk z kategoriami zaszeregowania i mapą stanowisk.
  2. Wartościowanie stanowisk
  3. Mapowanie stanowisk wg mediany do benchamarków rynkowych
  4. Raporty płacowe.
  5. Model Total Rewards

Warto zaplanować wdrażanie działań zwłaszcza w zakresie wartościowania stanowisk. Wycena stanowisk jest kluczowym ważnym narzędziem regulującym wartość poszczególnych stanowisk w aspekcie nie tylko czynności stanowiskowych ale przede wszystkim określa wartości, jaką wnoszą one do organizacji.

Pozostaw komentarz