IT Helpdesk with French | Cyclad

O nas

LinguaJob.pl to pierwszy w Polsce Językowy Serwis Pracy, specjalizujący się w świadczeniu usług ogłoszeniowych, wizerunkowych i rekrutacyjnych na najwyższym poziomie dla wszystkich środowisk biznesowych z otoczenia lingwistycznego.

Jesli szukasz pracy i chcesz wykorzystać swoje umiejetności językowe - zarejestruj się na naszej stronie i pozwól sie odnależć przyszłemu Pracodawcy

Jesli jesteś Pracodawcą - publikuj swoje oferty rekrutacyjne na LinguaJob.pl i korzystaj z bazy danych bogatej w najwiekszą liczbę Kandydatów-wykwalifikowanych lingwistów.

Firma: Cyclad
specjalizująca się w branży: Informatyka/Programiści
poszukuje Kandydata na stanowisko:

IT Helpdesk with French

Branża: wszystkie branże

Język obcy: francuski / angielski

Miasto: Katowice

Region: śląskie

Opis stanowiska

At Cyclad, we work with the best international technology companies to increase their potential in providing modern solutions that shape the world of the future. We are currently expanding our team in Katowice, which is responsible for comprehensive cooperation and IT systems support for large French companies. We want you to become part of this exciting initiative.

We are looking for people for whom the use of French on a daily basis is a passion, they want to improve their language skills and start a long-term developing career in the booming IT sector. The mission of the IT Service Desk Consultant is to provide 1 line user support based on the training and know-how that will be guaranteed by the company during your induction period. This is a great opportunity to work in an international organization and gain valuable experience.

Project information:

  • Industry: IT
  • Project type: IT Administration and System Support, Level 1+
  • Location: Katowice, center
  • Work schedule: business hours
  • French min. B2 and English min B1 required
  • Type of contract: standard permanent employment for indefinite time
  • Salary: 4500 PLN gross base
  • Start Date: when available

Core Responsibilities:

  • Providing 1st level of IT support to internal employees
  • Diagnosing hardware and software faults
  • Receiving, qualifying and saving users’ requests
  • Guiding the user through the resolution process or taking control of the remote system
  • Escalating incidents to the appropriate support groups once unable to resolve.
  • Providing regular activity reports to Managers

Wymagania

Competence requirements:

  • Good working knowledge of French (B2) and English (B1)
  • Basic computer skills (MS Office, Windows, hardware)
  • Excellent problem-solving skills and friendly communication
  • Focus on team cooperation and supportive atmosphere
  • Openness to new challenges
  • Availability to work full-time

Note that you do NOT need to speak Polish

Oferujemy

We offer:

  • Permanent employment contract
  • Attractive social benefits (sports, books, private health insurance and medical care)
  • Free French, English and Polish language classes so that you can develop your language skills
  • Opportunity for career development and individual development in the IT sector
  • Work in a young and dynamic team in an international environment
  • Fully-equipped relaxation room - so you can rest during your break at work
  • No dress code - the question of clothes at work is your choice
  • Internal and external training program
  • Many social events
  • Package covering the costs associated with relocation

Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu z wybranymi Kandydatami. Prosimy o dołączenie do aplikacji klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie udostępnionych danych osobowych przez Grupa LinguaJob z siedzibą w Warszawie, ul. Piękna 24/26A/1, 00-549 Warszawa; adres e-mail: kandydat@linguajob.pl. oraz Zaufanych Partnerów Administratora w celach związanych z administrowaniem i działalnością serwisu internetowego LinguaJob.pl oraz procesu rekrutacji"

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Grupa LinguaJob z siedzibą w Warszawie, ul. Piękna 24/26A/1, 00-549 Warszawa kandydat@linguajob.pl . Celem przetwarzania Pani/ Pana danych osobowych jest realizacja procesu rekrutacji na wskazane stanowisko pracy. Podstawę prawną do przetwarzania Pani/Pana danych osobowych stanowi Art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. oraz Kodeks Pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz.U. z 1998r. N21, poz.94 z późn. zm.)”.

Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych znajdują się stopce serwisu (Polityka prywatności).