Facebook Linkedin Google Plus Twitter Odwiedz nas na Facebooku
Polish

Rekrutuj z nami w Europie »

Menu

Jak dobrze rozwiązać test na rozmowie rekrutacyjnej

Zanim zaczniesz
 
Obecny rynek pracy stawia przed nami coraz to nowe wymagania. Skończyły się czasy, gdy elegancki strój i nienaganne maniery wystarczą, aby dostać wymarzoną posadę. Pracodawca pragnie dogłębnie poznać kompe­tencje potencjalnego pracownika, jak i dostrzec jego mocne i słabe strony. Pytania typu „ile piłek zmieści się w tym pokoju?” nikogo już nie dziwią a zadania na kreatywność stały się chlebem powszednim.
 
 
Twoje cv zostało pomyślnie rozpatrzone i ku Twej wielkiej radości zostałeś zaproszony na rozmowę kwali­fikacyjną. Przygotowujesz się do opowiadania o swoich umiejętnościach, ambicjach i tu spotyka cię rozczarowanie. Zostajesz postawiony przed zadaniami, w których piętrzą się cyfry i wykresy, widziane ostatni raz za czasów szkol­nych. Wszystkie odpowiedzi są do siebie zbliżone, lub co gorsza nie ma takiego rozwiązania, jakie uzyskałeś. Znasz to skądś?!
 
Coraz częstszą formą zadań stosowanych przez duże jak również i małe przedsiębiorstwa, są testy spraw­dzające naszą umiejętność analitycznego myślenia. Taka forma weryfikacji umiejętności pozwala na szybką se­lekcję kandydatów już na wstępie procesu rekrutacyjnego. Nie jest tajemnicą, że pytania w testach mają na celu odkryć Twoje słabe strony. Nie przejmuj się, bo nawet najbardziej wykształceni pracownicy mają trudności z roz­wiązaniem tego typu zadań i mogą polec na najprostszych poleceniach. Celem takich testów jest nie tylko spraw­dzenie Twoich umiejętności analitycznych , ale również umiejętność opanowania i działania pod presją czasu. Na­wet jeśli będzie Ci się wydawało, że znasz odpowiedź to będziesz szukać „haczyków”, bo pytanie wyda się zbyt proste.
 
Skoro już Cię nastraszyliśmy to pocieszeniem powinien być fakt, że w przeciwieństwie do kreatywności, z którą trzeba się urodzić; umiejętność analitycznego myślenia jesteśmy w stanie wyćwiczyć. Korzystając z test­s4job jesteś na dobrej drodze do zdobycia wymarzonej pracy i zyskania przewagi nad swoją konkurencją. Prze­czytaj dokładnie nasz poradnik przed przystąpieniem do rozwiązywania testów, a każde kolejne zadanie wyda się łatwiejsze. Listę czyhających na Ciebie pułapek prezentujemy w 7 lekcjach, które mamy nadzieję rozjaśnią Twoje wątpliwości.
 
 
Pamiętaj jednak, że przy tego typu zadaniach należy trzymać się idei „trening czyni mistrza”. Nie załamuj się przy pierwszym niepowodzeniu i rozwiązuj testy tak długo aż dojdziesz do perfekcji a proces rekrutacyjny prze­stanie stanowić problem.
 


Czym są testy analityczne?

Pewnie miałeś już okazję spotkać się z zadaniami tego typu w szkole, jednak testy, które napotkasz w cza­sie rozmowy kwalifikacyjnej znacząco się od nich różnią . Oczywiste, że nie będziemy w stanie ich rozwiązać bez działania na liczbach, jednak testy analityczne nie mają na celu sprawdzenia Twojej znajomości wzorów i pojęć. To , co je różni od typowych zadań matematycznych jest cel ich stworzenia. Ich głównym zadaniem jest sprawdzenie umiejętności rozwiązywania prostych operacji matematycznych w ograniczonym czasie. Zastanawiasz się pewnie, do czego może się Tobie przydać taka umiejętność w przyszłej pracy. Wszystkie zadania na teście mają charak­ter praktyczny i przedstawiają problemy, z którymi możesz się spotkać w swoim miejscu pracy. Może się zdarzyć, że pracując w dziale marketingu będziesz musiał szybko obliczyć procentowy wzrost sprzedanych produktów w ostatnich latach; jak wtedy sobie poradzisz?


Testy sprawdzają Twoje zdolności analityczne, jak i umiejętność rozwiązywania problemów. Dzięki na­szemu poradnikowi posiądziesz potrzebną wiedzę, która zwróci Twoją uwagę na wiele problematycznych kwestii w tego typu zadaniach. Niestety, aby osiągnąć wysokie wyniki, sama wiedza to za mało i potrzebna jest tutaj prak­tyka. Pamiętaj, że czym więcej testów rozwiążesz, tym lepsze wyniki osiągniesz.

O czym powinieneś wiedzieć?

 
Chciałbyś zapewne przejść już do działań, ale wcześniej zapoznaj się z dodatkowymi kwestiami, o których warto pamiętać przed przystąpieniem do rozwiązywania testów. Nasze wskazówki przybliżą Tobie organizacyjne aspekty zadania.
 

„Czas ucieka”

Na rozwiązanie testu masz określony limit czasu. Standardowo jest to od 45 sekund do 1 minuty na pytanie. Pewnie uważasz, że to stanowczo za mało, ale zadanie jest do wykonania. Czasu jest niewiele, dlatego nie możesz go bezsensownie tracić. Presja czasu może stać się Twoim wrogiem i skłonić Cię do pochopnych i błędnych wybo­rów. Przygotowując się do testów analitycznych ćwicz z włączonym zegarem i naucz się kontrolować czas. Nie za­stanawiaj się zbyt długo nad jednym pytaniem i wróć do niego jeśli pozostanie Ci czas. Dzięki praktyce będziesz dokonywał wyboru szybciej a Twoje odpowiedzi będą celne.

 
„Kalkulator Twój przyjaciel”
 

Tylko krok od pomyłki, gdy wykonujesz obliczenia w głowie i działasz pod presją czasu. Pamiętaj, że przy­stępując do testu analitycznego możesz korzystać z kalkulatora. Mimo, że urządzenie to pomoże Ci szybciej doko­nać obliczeń to bez pomysłu na jego rozwiązanie, kalkulator okaże się nieprzydatny. Jeśli będziesz miał możliwość skorzystania z własnego kalkulatora, wykorzystaj ją. Dokonując na nim obliczeń w domu poznajesz lepiej jego funkcje i korzystanie z niego w czasie rekrutacji będzie prostsze.

 
„Działaj na własną rękę”
 

Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o rozwiązanie testu online. Pewnie pierwsze, co przychodzi Ci na myśl to poproszenie kogoś o pomoc. Pamiętaj, że skoro otrzymujesz takie zadanie to oznacza to, że umiejętność analitycznego myślenia będzie Tobie potrzebna w przyszłej pracy. Potraktuj to zadanie, nie tylko jako element pro­cesu rekrutacyjnego, ale również, jako nowe wyzwanie.

 
„Odpowiadaj rozważnie”
 

Możesz odetchnąć z ulgą, ale za błędne odpowiedzi nie będą odbierane Tobie punkty. Zastanów się jednak, czy „strzały” są dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, że lepiej będzie nie odpowiedzieć niż wskazywać na odpowiedź, która może być potraktowana, jako kompletny brak kompetencji z Twojej strony. Pracodawca nie spodziewa się, że w tak krótkim czasie zdołasz odpowiedzieć poprawnie na wszystkie pytania, dlatego bądź uczciwy. Miej na uwadze, że niektórzy pracodawcy szukają pracownika dokładnego, inni efektywnego.

 
„Nie idź na żywioł”
 

Przed udaniem się na rozmowę spróbuj uzyskać informację, jak będzie ona przebiegała. Jeśli dowiesz się wcześniej, że będziesz musiał przystąpić do takiego testu to przygotuj się. „Trening czyni mistrza”, dlatego nie daj się zaskoczyć i czuj się pewnie na teście. Pamiętaj, aby wracać do nich, co jakiś czas nawet jeśli obecnie nie poszu­kujesz nowego miejsca pracy. Umiejętność analitycznego myślenia może się przydać w każdym momencie. 

 

Testy analityczne krok po kroku

 

Lekcja 1 Miliony, czy tysiące? – Zawsze pamiętaj o sprawdzeniu jednostek miar.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy testy numeryczne nie wymagają znajomości trygonometrii, ekonometrii czy statystyki. Jednak niezbędna jest umiejętność podstawowych operacji matematycznych takich jak:

 
1. Dodawanie
 
2. Odejmowanie
 
3. Mnożenie
 
4. Dzielenie
 
5. Średnie
 
6. Procenty
 
7. Porównania
 

Lista nie powinna Cię przerazić, bo są to działania, z którymi spotykasz się na co dzień; jednak nie ćwiczo­ne na bieżąco mogą sprawić problemy. Fantastycznie, że rozwiązując zadanie uzyskujesz wynik, który pojawia się w odpowiedziach, jednak nie zaznaczaj jej zbyt pochopnie. Przejrzyj cały rysunek i upewnij się, że nie ukrywa się na nich jednostka, która zmieni Twój wynik.

 

Pamiętaj, że nie każdy musi być specem od matematyki, dlatego jeśli czujesz się niepewnie wykonując nawet podstawowe działania matematyczne, to rozwiązuj krótkie równania, przed przystąpieniem do testu. Przy­pomnij sobie procenty, tabliczkę mnożenia a Twój wynik odzwierciedli włożoną w przygotowanie pracę. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się jak najszybciej i najefektywniej posługiwać się tymi operacjami, śledź kolejne poradniki i ćwiczcie rozwiązując jak najwięcej testów.

 

Lekcja 2 Po co mi tyle danych? – Skup uwagę na potrzebnych informacjach

 

Przystępując do testu nie raz natrafisz na zbiór wykresów, lub danych. Sama ich ilość potrafi przytłoczyć a rozwiązanie tego typu zadania wydaje się niemożliwe w tak krótkim czasie. Tego typu polecenia mają ma na celu sprawdzenie nie tylko Twoich umiejętności analitycznych, ale również działania pod wpływem stresu. Nie daj się wyprowadzić z równowagi i podejdź do tego zadania tak, jak do wszystkich innych.

 

Oto kilka kroków, które pomogą Tobie w odnalezieniu potrzebnych informacji:

 

• polecenie zawsze skrywa cenne informacje i poprawne zrozumienie go jest już połową sukcesu

 

• zwróć uwagę na jednostki miar; może się zdarzyć, że w poleceniu natrafisz na jednostkę „miliona” a na wykresie odnajdziesz oznaczenie „tysiąca”. Czyż to nie cenna wskazówka?

 

• czytaj uważnie wykresy; ich podpisy, oznaczenia z gwiazdką zamieszczone pod wykresami mogą umknąć naszej uwadze a często są niezbędne do rozwiązania działań

 

Przeczytaj dokładnie polecenie, które zawiera wszystkie potrzebne wskazówki. Następnie przyjrzyj się za­prezentowanym wykresom i skup się na tych danych, które zostały wymienione w poleceniu. Jak już odszukasz to czego potrzebujesz, to obliczenia nie powinny stanowić większego problemu. Z czasem, jak będziesz rozwiązywać więcej testów, odszukiwanie potrzebnych informacji stanie się prostsze.


Lekcja 3 Czy w tym pytaniu była taka informacja? – Czytaj uważnie polecenia

 

Nie od dziś wiadomo, że naszą główną słabością jest czytanie poleceń bez zrozumienia. Dokładne zapo­znanie się z zadaniem to już połowa sukcesu, bo właśnie tam skrywa się najwięcej wskazówek. Często czytamy polecenia w pośpiechu, nie kończąc zdań i dużo na tym tracimy. Może się zdarzyć, że znajdzie się tam informacja o zaokrągleniu naszego wyniku lub podaniu go w innych jednostkach. Zastanówcie się, czy nie lepiej stracić chwilę czasu na dokładną analizę, niż punkt.


Lekcja 4 Czy więcej odpowiedzi może być poprawnych? – Zawsze rozwiązuj zadania do końca

 

Rozwiązując testy analityczne spotkasz się z zadaniami, gdzie będziesz musiał dokonać kilku obliczeń za­nim dojdziesz do wyniku końcowego. W kluczu odpowiedzi mogą pojawić się dane, które uzyskasz już przy pierw­szym rachunku. Dokonujesz kolejnego obliczenia i ponownie trafiasz w odpowiedź. Zwróć uwagę, czy na pewno jest to już ta ostateczna informacja, jaką miałeś uzyskać. Tego typu zadania mają sprawdzić czy nie podejmujesz decyzji zbyt szybko, dlatego nie daj się zwieźć.

Wierzymy, że praktyka w przypadku testów analitycznych jest kluczem do sukcesu. Stosuj się do rad zawartych w podręczniku i wykonaj wszystkie testy tyle razy ile zajdzie potrzeba. Dzięki systematyczności zyskasz wprawę w ocenie zadań i pewność siebie podczas procesu rekrutacyjnego. Bądź do­brze przygotowany a już wkrótce znajdziesz wymarzoną pracę!

 
 
Zobacz więcej 
JOB NEWS na www.linguajob.pl