Facebook Linkedin
Polish

Rekrutuj z nami w Europie »

Menu

Praca u NAJLEPSZYCH

Na co zwracasz uwagę w ofertach pracy?

Języki obce rządzą Twoją karierą!


Przeglądając oferty pracy z niemalże dowolnej branży nie sposób nie zauważyć jak ważna stała się znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Zwłaszcza jeśli chodzi o najbardziej uniwersalny język współczesnego świata – angielski. Często zdarza się tak, że znajomość języka angielskiego traktowana jest jako podstawowy wymóg, a dodatkowe języki liczone są jako kolejne atuty kandydata. Znajomość przynajmniej jednego języka obcego nie tylko zwiększa szansę na znalezienie pracy, ale również ma przełożenie na wysokość zarobków. Jak podają dane statystyczne Eurostatu osoba znająca trzy lub więcej języków, zarabia dwa razy więcej od osoby nie znającej żadnego. W bardzo wielu przypadkach znajomość języka obcego jest przekładana ponad posiadane doświadczenie zawodowe. Bierze się to z faktu, iż w niemalże każdym zawodzie można wyszkolić człowieka w stosunkowo krótkim czasie. Biegłe poznanie języka to już kwestia przynajmniej paru lat systematycznej pracy.


Angielski współczesną łaciną

Zdecydowanie dominującą pozycję na rynku języków obcych wywalczył sobie język angielski. Podobnie jak łacina w średniowieczu, tak w czasach współczesnych angielski staje się uniwersalnym językiem ogólnoświatowym. Jako ojczystym językiem włada nim niewiele ponad 400 milionów ludzi, lecz jako wyuczonym obcym już ponad 1,5 miliarda osób na całym świecie. Pracodawca zatrudniający pracownika ze znajomością angielskiego wcale nie musi liczyć,że dogadamy się z klientami zza oceanu. Mówiąc po angielsku prawdopodobnie będziemy mogli się dogadać z klientem z dowolnego kraju.


A co z mniej popularnymi językami?

Polska to nie tylko miejsce inwestycji ogólnoświatowych korporacji preferujących najbardziej uniwersalne języki (prócz angielskiego są to przede wszystkim francuski, hiszpański, niemiecki). W naszym kraju nie brak rodzimych przedsiębiorców z bogatymi planami ekspansji na rynki ościenne bądź nawet całkowicie egzotyczne. Najbardziej w cenie są języki skandynawskie, słowiańskie (szczególnie rosyjski), węgierski i chiński. Warto zwrócić uwagę, że znajomość języka rosyjskiego statystycznie wypada w Polsce bardzo dobrze, jednak znają go głównie osoby kończące karierę zawodową jako „pamiątkę” po poprzednim ustroju. Wśród ludzi młodych jego znajomość jest bardzo rzadka. Rosnąca rola Chin w światowej gospodarce zapewnia, że znajomość języka Państwa Środka może być świetną przepustką do kariery. Zwłaszcza jeśli połączymy ją z biegłą znajomością któregoś z popularnych języków – praca w największych światowych korporacjach stanie dla nas otworem.


Kilka rad praktycznych

Po pierwsze: nie znasz żadnego języka obcego? Naucz się. Po drugie: znasz przynajmniej jeden? Opanuj kolejny. Znajomość języków obcych jest najbardziej uniwersalną umiejętnością w każdej branży, chociażby kariera rzucała Cię po zupełnie odległych od siebie dziedzinach. Pamiętaj też, aby ułatwić pracodawcy rozpoznanie Twoich umiejętności językowych. W praktyce przyjęło się stopniowanie wpisanej znajomości języka w CV na: podstawową, komunikatywną, dobrą i biegłą. Podstawowa oznacza, że potrafisz się porozumieć w najprostszych sprawach, komunikatywna,że umiesz rozmawiać na dowolny temat jednak niezbyt płynnie i z błędami, dobra, że rozmowa będzie płynna i bezbłędna, poziom biegły zaś interesuje właściwie wyłącznie filologów. Warto też wspomnieć, że nie opłaca się oszukiwać i zawyżać pracodawcy swoich umiejętności językowych. Coraz częściej już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej przyjdzie nam porozumiewać się w obcym języku, a oceniać nas będzie specjalista, który już po kilku zdaniach zorientuje się jakie faktycznie posiadamy umiejętności.


Zródło: LinguaJob.pl